Brief history of the consular services in Toronto

 

Portuguese consular services in Toronto date back to early Twentieth Century. In 1906, King Carlos I designated famed Canadian publisher Colonel John Bayne Maclean, born in Crieff, Ontario on September 26, 1862, as the first Honorary Consul. He was succeeded in 1907 by British politician and business person Frederic Thomas Nicholls. The last honorary Consul was Werner Willemsen, appointed by the Government of Portugal in 1954. The consular service was elevated to first class career Consulate in 1956, until the publication of by‐law 374/74, dated June 21st, classifying it as a Consulate General. The first area of jurisdiction of the Consulate General was approved by Portaria 23332 on February 20, 1968. Like all consular and diplomatic missions, the activities of the Consulate General, include the protection of the interests of Portuguese citizens temporarily and permanently residents in its area of jurisdiction (Provinces of Ontario and Manitoba and the Nunavut Territory), the promotion of commercial relations and trade and the advancement of Portuguese Language and Culture.

The present area of jurisdiction was approved by Despacho 13302/2016, dated November 8, ratified by Declaração de Retificação n.º 83/2017, de 31 de janeiro de 2017.

Heads of Post for the Consulate Portugal in Toronto

Honorários / Former honorary Consuls:

1906 John Bayne Maclean (1o Cônsul honorário)

1907 Frederic Thomas Nicholls (2o Cônsul honorário)

….

1954 Werner Willemsen (ultimo Cônsul honorário)

Cônsules Gerais / Consuls General

Armando Nunes de Freitas 01/08/56 ‐ 31/05/59

António Augusto de Medeiros Patrício 01/08/60 – 20/03/62

Jorge Marques Leitão Ritto 04/05/62 – 18/08/64

José Manuel Borges Gama Cornélio da Silva 12/10/65 – 31/08/67

Luis Augusto Martins 21/02/68 – 10/03/72

José Eduardo de Mello Gouveia 16/03/72 – 24/09/74

Ernesto de Magalhães Barros Feu 08/11/74 – 31/07/77

José Henrique Barbosa Ferreira 16/11/77 – 09/11/79

António Patrício Bettencourt Viana 09/11/79 – 23/05/84

António Manuel Moreira Tânger‐Correia 12/12/84 – 20/03/89

Carlos Manuel Durrant Pais 01/06/89 ‐ 16/05/91

José Manuel da Encarnação Pessanha Viegas 03/06/91 – 09/09/95

António Augusto Montenegro Vieira Cardoso 11/09/95 – 13/08/98

João Manuel Pina Perestrello Cavaco 15/01/99 – 24/08/03

Artur Monteiro de Magalhães 24/08/03 – 24/09/04

Emídio da Veiga Domingues 02/11/04 – 14/10/05

Maria Amélia Maio de Paiva 02/11/05 – 24/08/09

Júlio José de Oliveira Carranca Vilela 24/08/10 – 20/03/2014

Luis Filipe Ribeiro da Silva Barros 05/08/2014 - 06/09/2018

Rui Casimiro Alves Gomes 17/09/2018 - 

  • Share